Alexander Rybak | Alexander Rybak Türkiye Fan TR
Türkçe;
Forumun İçeriginden Yararlanmak İçin Lütfen Foruma Kayıt olunuz..
English;
Welcome to our page Alexander Rybak Turkey Fan Forum. Please, register to use our forum and to enter site activities.We have an international page for the strangers. We want to see you in there.
Below, there are two buttons.
Meaning of "Giriş yap" is login. Meaning of "Kayıt ol" is register.
_ _ _ _ _ _ _ _
Alexander Rybak Türkiye'ye hoşgeldin. Sitemizdeki etkinliklere katılmak ve sitemizden yararlanmak için lütfen üye olunuz.

AnasayfaAnasayfa  TakvimTakvim  SSSSSS  AramaArama  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
Lütfen Türkçe'ye Uyunuz

Paylaş | 

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
aysegul~rock
Admin

Admin

Kişisel İleti : ~maNga~
Ruh Halim :
Yorum Puanı : 4165
Rep Puanı : 47

MesajKonu: Avatar   C.tesi Ocak 23, 2010 1:19 pm

Yaşayan en büyük yönetmenlerden biri James Cameron. Bir döneme damgasını vurduktan sonra senelerce sinemaya ara veren yönetmenin 4 yıl süren bir prodüksiyon sonucu gerçekleştirdiği "Avatar" filmi nihayet gösterime giriyor. Üç boyutlu (3D) sinema tekniklerinde son teknolojiyle üretilen “Avatar” 18 Aralık’ta tüm dünya ile aynı anda sinemalarda olacak. Şuna hiç şüphe yok ki bu film batarsa da çıkarsa da son yılların en büyük sinema olayı olacak.

Sinemaya "Piranha Part Two: The Spawning" filmi ile başlayan James Cameron daha sonra "The Terminator", "Aliens", "The Abyss", "Terminator 2", "True Lies" ve "Titanic" filmlerini yönetmişti. “Titanic” ile yapımcılarına büyük bir servet kazandıran James Cameron “Avatar” fikrini ilk kez 15 yıl önce oluşturmuş fakat bu fikri gerçekleştirebileceği zeminin henüz var olmadığını fark etmişti. Yıllar süren hazırlık süreci sonunda animasyon tekniğiyle nihayet tamamlanan “Avatar”, yeni türde özel efektleriyle sinemasal deneyimi tam anlamıyla sunabilen yeni bir tür olarak karşımıza çıkarken, filmi gerçeğe dönüştürmek adına kullanılan devrimsel yenilikteki teknoloji karakterler ve hikayenin kapsamıyla mükemmel bir uyumda sergileniyor.

“ 'Avatar' yaptığım en zorlu filmdi” diyor James Cameron. Onun hikaye anlatımındaki kabiliyeti düşünüldüğünde bu açıklaması bir tını gibi geliyor: “Tanıdık olmadığımız bir ortamda, tanıdık olduğumuz bir hikaye anlatmak istedim. Başka bir gezegendeki yeni bir ortam, kültür ve toprağa dahil olmaya başlayan birinin klasik hikayesini yeni bir düzlemde anlattım. Hikayeye geniş açıdan baktığımızda klasik bir duruşu var fakat içinde seyirciyi şaşırtacak farklı düğüm noktaları var. Küçükken bilimkurgu ve çizgiroman okuduğum ve matematik derslerinde oturup değişik yaratıklar ve uzaylılar çizdiğim günlerden bu yana içinde tehlike ve güzelliği bir arada barındıran bir yerde geçen bir film yapmak istemişimdir. ‘Avatar’ yıllar sonra bu hayalimi gerçekleştirme şansı bulmuş oldum.”

'Avatar'ın beyazperde ile buluşma yolculuğunda, James Cameron’ın sadece ve sadece içgüdülerine güvenerek davrandığı zamanlar oldu. Dört dörtlük bir yönetmen olmasının yanında araştırmacı kişiliğinin de etkisiyle Kanada’da geçen gençlik yıllarını bu filmin hayaliyle kapladı. Meydan okuma ve engelleri aşma tutkusu Cameron’ı “Avatar”ı yapmaya ve yepyeni bir teknoloji kullanmaya en az kendi kadar hevesli olan ekibiyle yola devam etmeye – başka insanların pes edeceği anlarda da tutkuyla devam etti.

Cameron 'Avatar'ı filme çekmeyi 1995’ten bu yana kurgulamış, senaryoyu yazıp projeyi de geliştirmişken filmin çekilemeyeceğini anlamış. Çünkü film yapım süreci henüz bu film için yeterli olan aşamaya gelmemişti. Fakat en büyük tutkusu ve mücadelesi de 'Avatar' oldu. Kendisinin de kabul ettiği üzere bu projeyi hayata geçirmek bir dönem için imkansızdı – özellikle de uzaklarda yaratılacak bir gezegen olan Pandora’yı yaratmak. Pandora, A yıldız grubu içinde yer alan gaz cisimli gezegen Polyphemus’un uydusu olan ve dünyaya benzer yapıda bir yer. Dünya’dan 4.4 ışık yılı uzaklığındaki Alpha Centauri filmde en yakın yıldız komşumuz. Filmde de Pandora’nın dünyada az bulunan bir mineral olan Unobtainium zengini olduğu öğrenilince bu kaynakları ele geçirmek üzerine bir yarış başlıyor.

"'Avatar' için teknolojiyi zorlamak istememize rağmen, firkin teknolojinin o anki konumundan çok ötede olduğunun farkındaydık” diyor Cameron 1995’te orjinal fikir ortaya çıktığı zamanlara ithafen. “'Abyss' için bir teknoloji yaratmaya çalıştığımızda bu olanaklara 1-2 adım uzaktaydık ve biraz zorlayarak üstesinden geldik fakat ‘Avatar’da istediğimiz noktadan 5-6 adım ve yıllarca gerideydik. Basit bir prodüksiyonda bu kadar ileri noktaya gelmemiz imkansızdı-dünyalarca para harcasak dahi. O yüzden durup dedim ki, ‘Tamam, zamanlama doğru değil’ ve projeyi bekleyen diğer dosyalar yığınının arasına attım.” Cameron yenilikçi fikirlerini hayata geçirebilmek için yeni teknolojileri beklemek zorunda olduğunu kabullenmişti. Beklediğine değdi mi bunu hep beraber göreceğiz.

Bu da filmin fragmanı (Türkçe dublajlı)

Kullanıcı profilini gör
crazy-gırl
ÜYE

ÜYE

Yorum Puanı : 192
Rep Puanı : -4

MesajKonu: Geri: Avatar   Paz Ocak 24, 2010 4:19 pm

tavsıye edrım cok guzel bı fılm
Kullanıcı profilini gör
letis
ÜYE

ÜYE

Kişisel İleti : &#9829
Ruh Halim :
Yorum Puanı : 1103
Rep Puanı : 12

MesajKonu: Geri: Avatar   Cuma Ocak 29, 2010 8:50 am

Off ben izlerken o yaratıklar igrenc görünüyordu.Tabi ben ingilizce izledigim için bazı cümleleri anlamadım.Ama güzel bir film ben de tavsiye ederim
Kullanıcı profilini gör
aysegul~rock
Admin

Admin

Ruh Halim :

MesajKonu: Geri: Avatar   Paz Ocak 31, 2010 7:31 pm

Gerçekten harika bir sinema filmi
Kullanıcı profilini gör
seydA.R.
Co-Admin

Co-Admin

Ruh Halim :
Yorum Puanı : 1931
Rep Puanı : 21

MesajKonu: Geri: Avatar   C.tesi Şub. 13, 2010 4:07 pm

ben sinemasına gittim ama o kadarda etkilenmedim beni etkileyen tek şey 3 boyutlu olmasıydı..
Kullanıcı profilini gör
aysegul~rock
Admin

Admin

Ruh Halim :

MesajKonu: Geri: Avatar   C.tesi Şub. 13, 2010 7:13 pm

Bence konusu güzel ve ilginç
Kullanıcı profilini gör

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön